מצע

מרצ מניפה שלושה דגלים, השלובים זה בזה: המדיני, החברתי והאזרחי-דמוקרטי. מרצ מאמינה כי חברה צודקת אינה יכולה להתקיים בתוך כלכלה מושחתת ואי-שוויונית, במציאות של כיבוש וללא דמוקרטיה חזקה שנלחמת בגזענות ובאפליה.

בתחום המדיני, מרצ קוראת לסיום הכיבוש ולהגעה להסדר שיביא להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. אנו מאמינים כי על ישראל לאמץ את יוזמת הליגה הערבית, וכי ממשלת ישראל צריכה להצהיר מיוזמתה כי היא דבקה בהסדר מדיני שיישען על חלוקת הארץ על בסיס גבולות 1967. מרצ קוראת להקפאה מיידית של מפעל ההתנחלויות.

מרצ תיאבק להגנה על הדמוקרטיה ועל שוויון אזרחי. ישראל היא מדינה דמוקרטית, מדינת העם היהודי ומדינת כל אזרחיה. מעמד כל אזרח ואזרחית ללא הבחנה על רקע לאום חייב להיות שווה. מרצ תילחם בגילויי גזענות, לאומנות ופשיזם. מרצ תיאבק נגד יוזמות חקיקה אנטי-דמוקרטיות, נגד הפגיעה במערכת המשפט, בעיתונות, באקדמיה ובחופש הביטוי.

מרצ תמשיך לפעול להפרדה מוחלטת של הדת מהמדינה, להחלת נישואים אזרחיים לכלל תושבי המדינה ולהפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

מרצ תמשיך במאבק בגזענות ובאפליה הממוסדת נגד אזרחי ישראל הערבים. לאורך כל שנות המדינה הופלו אזרחי ישראל הערבים באופן עמוק ושיטתי בתחומים רבים. על המדינה לקחת אחריות על שנות האפליה ולתקן אותה.

מרצ מציעה אלטרנטיבה כלכלית סוציאל-דמוקרטית הוגנת, צודקת ושקופה, מתוך הכרה עמוקה באחריותה של המדינה על אזרחיה. מרצ תקדם מדינת רווחה, הכוללת רגולציה, פיקוח אפקטיבי וקידום זכויות עובדים. תפעל לרפורמה שוויונית במערכת המס ולמהפכה בשוק העבודה. מרצ תוביל מעטפת רחבה של שירותים חברתיים לציבור בתחום הבריאות, החינוך, הדיור והרווחה. מרצ תפעל לשינוי סדר העדיפויות בתקציב המדינה ותיאבק בהפרטה.

מרצ תקדם תוכניות להפחתת יוקר המחיה בתחומי הדיור, הבנקאות, השירותים ומוצרי הצריכה.

מרצ תילחם למען זכויות נשים, נגד הדרתן, תחתור להבטחת ייצוג לנשים בכל גוף ציבורי או מוקד קבלת החלטות, להפסקת האפלייה בתעסוקה, בחינוך ובבריאות ולמען הביטחון האישי במשפחה ובמרחב הציבורי.

מרצ תמשיך להיאבק למען קהילת הלהט"ב. מחויבותה של מרצ לקהילות היא איתנה, עקבית ורבת שנים. מרצ נאבקה ותמשיך להיאבק להכרה בקהילות השונות ולמען יכולתן לחיות בכבוד כאזרחיות ואזרחים שווים בישראל, לנהל חיי משפחה מלאים ולא לסבול מכל צורה של אפלייה.

מרצ תמשיך להוביל את המאבק למען צדק סביבתי. נקדם מדיניות של שימור מול פיתוח, הגנה על משאבי הטבע, ועל זכויות בעלי חיים.

מרצ רואה במערכת החינוך את המשאב החשוב ביותר לכינונה של חברה שיוונית ומצליחה, ותפעל לקידום חינוך חינם, שוויוני וערכי עבור כל ילדי ישראל.

מרצ מחויבת למאבק בשחיתות השלטונית, ובקרבה בין בעלי הון לנושאי משרות שלטוניות. נפעל לצמצום הריכוזיות במשק, להגברת השקיפות במערכות השלטוניות ובשלטון המקומי ולנקיטת צעדים ביחס למימון בחירות וביחס לשתדלנים.

מרצ תומכת בלגליזציה של מוצרי קנביס, דבר שימנע בזבוז משאבים של המשטרה ובתי המשפט, והפניית המשאבים לחינוך מניעתי בנושא סמים, אלכוהול ומוצרי טבק ומאבק בסוחרי הסמים הקשים.
מרצ תקדם את ההרשאה למכירה חוקית של קנביס רפואי ותקדם את תחום הגידול והיצוא לצרכים רפואיים